Polska wersja językowa English version Deutsche Sprachversion

Czy działalność w mieszkaniu jest opłacalna podatkowo

20 kwietnia 2015 r.

Pani Marta chce założyć jednoosobową firmę. Zamierza się zająć drobnymi zleceniami od firm, dotyczącymi spraw wydawniczych. Jeśli przykładowo firma będzie chciała wydrukować broszurę okolicznościową, to jej wykonaniem zajmie się pani Marta. Działalność, przynajmniej początkowo, zostanie zarejestrowana pod adresem zamieszkania podatniczki. W jednym pokoju, w którym obecnie znajduje się minibiblioteczka, będzie pracować pani Marta. – Czy biorąc pod uwagę obowiązki wobec fiskusa, bardziej opłaca się wynająć lokal na mieście, czy też prowadzić działalność w pokoju we własnym domu – pyta czytelniczka.

Jeśli zastanowimy się, czy lepiej prowadzić działalność w wynajętym lokalu, czy też w prywatnym mieszkaniu lub domu, to okaże się, że obecne rozwiązania w podatku od nieruchomości są korzystniejsze dla pracujących w domu. Sytuacja może się jednak zmienić, jeśli będziemy chcieli rozliczyć koszty związane z nieruchomością w podatku dochodowym.

Co do zasady podatek od nieruchomości muszą płacić właściciele budynków lub lokali. Jeśli są one związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, stawka podatku za 1 mkw. powierzchni użytkowej wynosi w tym roku maksymalnie 23,13 zł. Taka sama stawka obowiązuje w przypadku budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Natomiast od budynków i lokali mieszkalnych stawka wynosi 0,75 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej.


Łukasz Zalewski, Gazeta Prawna 2015-04-13