Polska wersja językowa English version Deutsche Sprachversion

Ministerstwo Finansów: likwidacja deklaracji podatkowych VAT

20 listopadaa 2017 r.

Dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów Wojciech Śliż zapowiedział, że Ministerstwo Finansów jest zdecydowane zlikwidować

"w niedalekiej przyszłości" odrębne deklaracje podatkowe VAT i zastąpić je odpowiednio zmodyfikowanym Jednolitym Plikiem Kontrolnym. "Nie będzie odrębnych deklaracji VAT, będą o­ne częścią informacji przesyłanych w formie JPK. Chcemy, aby zmiana ta nastąpiła w niedalekiej przyszłości" – poinformował. "Od 1 stycznia przyszłego roku wchodzi obowiązek prowadzenia i wysyłania elektronicznej ewidencji VAT przez wszystkich podatników oraz składania deklaracji VAT w formie elektronicznej (...). Jest logiczne, aby te dwa obowiązki zastąpić jednym. To będzie naturalna konsekwencja wprowadzanych przez nas zmian" – dodał dyrektor departamentu VAT w MF.

„Na pewno zrobimy to w taki sposób, aby dać trochę więcej czasu firmom na dostosowanie się do zmiany. Myślę, że potrzebny jest co najmniej sześciomiesięczny okres vacatio legis, więc prace legislacyjne powinny ruszyć wiosną przyszłego roku" – ocenił W. Śliż.