Polska wersja językowa English version Deutsche Sprachversion

Fiat i Starbucks muszą zwrócić korzyści

26 październikaa 2015 r.

Korzyści, które Holandia i Luksemburg przyznały koncernom, są nielegalne. Dlatego firmy powinny zwrócić do budżetu dziesiątki milionów euro – postanowiła wczoraj Komisja Europejska.

KE uznała za niezgodne z prawem porozumienia w zakresie cen transferowych, które oba rządy zawarły ze spółkami należącymi do Fiata i Starbucksa. W pierwszym przypadku chodziło o firmę finansową zlokalizowaną w Luksemburgu (Fiat Finance and Trade) i udzielającą pożyczek międzygrupowych. W drugim – o europejską filię sprzedającą produkty kawowe sklepom z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (Starbucks Manufacturing EMEA BV).

Rządy – odpowiednio Holandii i Luksemburga – zawarły z tymi firmami porozumienia (interpretacje podatkowe), których skutkiem stały się oszczędności podatkowe na kwotę szacowaną w obu przypadkach na 20–30 mln euro. Obie spółki płaciły daniny od niewielkiej części swoich faktycznych dochodów. Ich zyski wykazane do opodatkowania były zaniżone nawet 20-krotnie – stwierdziła Komisja Europejska. W konsekwencji cieszyły się one nieuzasadnionymi przywilejami, a transakcje, które wykonywały, nie miały oparcia w rzeczywistości rynkowej.

Administracja podatkowa Holandii i Luksemburga powinna więc teraz odzyskać od koncernów kwoty nienależnych im korzyści.

Bruksela poinformowała, że to pierwsza z wielu decyzji w tego typu sprawach. Podobne śledztwa toczą się w Irlandii, Belgii i Luksemburgu. Wprawdzie brak oficjalnej informacji, kto w następnej kolejności straci przywileje, ale w komunikacie prasowym komisja przyznała, że szczególnie zainteresowana jest optymalizacją przychodów irlandzkiej filii Apple, luksemburskiej spółki zależnej koncernu Amazon i wielu firm zlokalizowanych w Belgii. 


Mariusz Szulc, Gazeta Prawna 2015-10-22