Polska wersja językowa English version Deutsche Sprachversion

Pieniądze otrzymane w promocji od banku są opodatkowane

28 września 2015 r.

Świadczenia o wartości do 200 zł, które bank przekazuje klientom lub potencjalnym klientom w ramach promocji, są zwolnione z PIT, jeśli mają charakter rzeczowy – uznał dyrektor katowickiej izby.

Po obniżeniu opłaty interchange banki rzadziej oferują cashback, czyli zwrot części pieniędzy za zakupy realizowane z wykorzystaniem kart debetowych lub kredytowych. Szukają innych sposobów na rozpropagowanie swoich usług. Bank, który zwrócił się z wnioskiem o interpretację indywidualną, wyjaśnił, że podczas różnych imprez chce przekazywać potencjalnym klientom gadżety (np. parasolki), natomiast klientom za zasilenie konta kwotą co najmniej 1 tys. zł – pieniądze (100 zł), zaś za podpisanie umowy kredytu lub pożyczki – prezenty (np. portfele).

Bank chciał się upewnić, czy obdarowani będą mogli korzystać z preferencji, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o PIT. Zgodnie z nim zwolnione z podatku są nieodpłatne świadczenia, które są przekazywane w związku z promocją lub reklamą – jeżeli jednorazowa ich wartość nie przekracza 200 zł.


Agnieszka Pokojska, Gazeta Prawna 2015-09-24