Polska wersja językowa English version Deutsche Sprachversion

Transport: Fiskus szaleje nad morzem

28 września 2015 r.

Armatorzy w trwodze. Właściciele wszelkich łajb i kutrów oferujących rejsy wędkarskie i wycieczkowe powinni rozliczać VAT według stawki 23 proc. – twierdzą organy podatkowe

Problem dotyczy przewoźników, którzy zarejestrowali jako działalność gospodarczą – transport morski, przybrzeżny i pasażerski (PKD 50.10). Z art. 146a ustawy o VAT wynika, że do końca 2016 r. taka usługa jest opodatkowana 8-proc. stawką VAT. W praktyce jednak rejs to często nie tylko transport pasażerów z punktu A do B, ale także oferta łowienia ryb, bywa że połączona z wypożyczeniem wędek i ciepłym posiłkiem.

Spór toczy się o to, co w takiej sytuacji stanowi usługę główną: czy jest nią transport morski objęty 8-proc. stawką podatku (jak twierdzą przewoźnicy), czy rekreacja opodatkowana 23 proc. VAT (taka jest wykładnia organów podatkowych). Odpowiedź na to pytanie decyduje o stawce podatku dla całego świadczenia.

Według Ewy Matuszewskiej z TAX Center, reprezentującej kilka z kontrolowanych firm, problem może mieć około 300 armatorów, którzy łącznie przewożą w ciągu roku około 300 tys. osób. – Organy podatkowe uważają bowiem, że wszyscy oni, bez wyjątków i celowo zaniżyli VAT od rejsów – mówi Matuszewska. Podstawą do wszczęcia kontroli podatkowych stało się podejrzenie popełnienia przestępstwa skarbowego.


Patrycja Dudek, Gazeta Prawna 2015-09-21