Polska wersja językowa English version Deutsche Sprachversion

Zdarza się, że urząd skarbowy nie zwróci nadpłaty podatku

21 września 2015 r.

W terminie złożyłem w urzędzie skarbowym podatkowe zeznanie roczne. W PIT-37 poinformowałem fiskusa, że zwrot nadpłaty podatku w wysokości 6 zł proszę o przelanie na konto, którego numer podałem urzędnikom wcześniej i na które corocznie zwrot przychodził. W tym roku jednak nadal nie otrzymałem przelewu ze skarbówki. Zastanawiam się, co robić. Przecież nie mam zaległości podatkowych, nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne, a fiskus podobno nie potrąca opłat za zwrot nadpłaty na konto, jak ma to miejsce przy przekazach pocztowych – pisze pan Paweł.

Czytelnik ma rację, pisząc, że zwrot nadpłaty podatku w drodze przekazu pocztowego jest pomniejszany o koszty realizacji tej usługi przez państwowego operatora, a więc Pocztę Polską. W takiej sytuacji przesłanie jej na konto bankowe lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej jest zdecydowanie bardziej korzystne, bo fiskus wykonuje przelew bez pobierania opłat. Podatnik otrzymuje więc pełen zwrot podatku, który został wyliczony w rocznym zeznaniu PIT-37.

Jeśli zeznanie nie zawierało błędów i uczciwie rozliczyliśmy się z danin, fiskus powinien przekazać nadpłatę podatku w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia zeznania. Oznacza to, że jeżeli ktoś złożył PIT w ostatniej chwili, a więc 30 kwietnia 2015 r., to zwrot powinien był otrzymać najpóźniej do końca lipca br. Jeśli tak się jednak nie stało, przyczyny mogą być dwie.


Piotr Pieńkosz, Gazeta Prawna 2015-09-16