Polska wersja językowa English version Deutsche Sprachversion

Wynajem aut zastępczych z pełnym odliczeniem VAT

7 września 2015 r.

Chodziło o spółkę zajmującą się m.in. naprawą samochodów, która proponowała klientom pojazdy zastępcze. Przewidywała, że czasem będzie musiała podstawić auto na miejsce wypadku, awarii albo do miejsca zamieszkania kontrahenta.

Firma udostępniająca klientom samochody na czas naprawy ich własnych pojazdów nie musi prowadzić ewidencji przebiegu

Chodziło o spółkę zajmującą się m.in. naprawą samochodów, która proponowała klientom pojazdy zastępcze. Przewidywała, że czasem będzie musiała podstawić auto na miejsce wypadku, awarii albo do miejsca zamieszkania kontrahenta. W tym celu pojazdy musiałyby być przemieszczane po całej Polsce, z jednego oddziału do drugiego.

Spór dotyczył tego, w jakiej wysokości spółka będzie mogła odliczyć VAT zapłacony w cenie pojazdów zastępczych, części składowych do nich oraz innych wydatków związanych z ich eksploatacją i użytkowaniem (w tym na zakup paliwa, na serwisowanie, naprawę i konserwację).

Spółka uważała, że będzie mogła odliczać 100 proc. podatku naliczonego. Tłumaczyła, że choć auta zastępcze nie mają GPS, a ich konstrukcja nie wyklucza użycia ich do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą, to sama zadba, by tak się nie stało. Zapewniała, że będzie nadzorować ich wykorzystywanie, w tym m.in. poprzez odpowiednie zapisy w regulaminach wewnętrznych i ogólnych zasadach użytkowania tych pojazdów. Tłumaczyła, że autami zastępczymi będą mogli jeździć tylko najemcy (bądź inne osoby wskazane we właściwych dokumentach) oraz pracownicy. Ci ostatni będą mieli za zadanie doprowadzić pojazd do najemcy albo na stację benzynową bądź do warsztatu naprawczego. Słowem, będą mogli korzystać z pojazdów zastępczych wyłącznie w związku z działalnością gospodarczą spółki – zapewniała. Wyjaśniła, że w czasie najmu samochody będą garażowane w miejscu wybranym przez najemcę, a w pozostałym okresie – na jej parkingu.

W celu odliczenia całego VAT spółka planowała złożyć do urzędu informację VAT-26. Nie przewidywała natomiast prowadzenia ewidencji przebiegu aut zastępczych, bo uważała, że nie ma takiego obowiązku przy odpłatnym oddaniu ich do używania.


Katarzyna Jędrzejewska, Gazeta Prawna 2015-09-02