Polska wersja językowa English version Deutsche Sprachversion

Komisja Taxe powinna zainspirować Polskę

10 sierpnia 2015 r.

Wstępna wersja raportu Komisji Taxe zawiera ciekawe wnioski, ale nie wiadomo, czy wszystkie znajdą się w dokumencie końcowym. Holdingi agresywnie optymalizujące podatki i firmy doradcze dysponują przecież doskonałymi instrumentami lobbingowymi - uważa prof. Dominik Gajewski.

Które propozycje przedstawione we wstępnym raporcie Komisji Specjalnej Parlamentu Europejskiego ds. interpretacji prawa podatkowego (Komisja Taxe – napisaliśmy o tym we wczorajszym wydajniu – red.) uważa pan za najważniejsze?

Wstępna wersja raportu to pewnego rodzaju próba stworzenia koncepcji skutecznej walki z agresywną optymalizacją opodatkowania – co jest jedną z ważniejszych spraw dla Komisji Europejskiej. Choć samo zjawisko zostało dostrzeżone już dawno, to LuxLeaks pokazało, że mamy do czynienia z ogromnym problemem, wręcz zagrażającym bezpieczeństwu budżetowemu poszczególnych państw. Warto podkreślić, że raport szczególną uwagę poświęcił roli firm doradczych, czynnie wspierających holdingi w tworzeniu strategii agresywnej optymalizacji. Nie jest to oczywiście rewolucyjne odkrycie, ponieważ wiadomo, że w ramach firm doradczych istnieją działy, których głównym celem jest tworzenie takich strategii. Co jednak jest ciekawe i nowatorskie, to propozycje dotyczące ewentualnych konsekwencji (łącznie z finansowymi) dla firm doradczych w przypadku potwierdzenia, że ich klienci przeprowadzili agresywną optymalizację.

Czego możemy się spodziewać po ostatecznej wersji raportu, którą powinniśmy poznać w październiku?

Właśnie – to istotne, że mówimy o wstępnej wersji. Nie można wykluczyć, że wiele propozycji w dokumencie końcowym już się nie pojawi. Na przykład te dotyczące odpowiedzialności firm doradczych za agresywną optymalizację. Nie wiemy, czy teraz przedstawione pomysły to zapowiedź polityki wymierzonej w takie firmy, czy jedynie ostrzeżenie: „zredukujcie promowanie agresywnej optymalizacji, bo w innym przypadku będzie to bezwzględnie zwalczane i sankcjonowane również w stosunku do was”. Musimy pamiętać, że zarówno holdingi, jak i międzynarodowe firmy doradcze dysponują skutecznymi instrumentami lobbingowymi. Ale niewątpliwie Komisja Europejska traktuje problem z należytą powagą, bo zdaje sobie sprawę, o jak olbrzymią stawkę toczy się gra.


Mariusz Szulc, Gazeta Prawna 2015-08-05