Polska wersja językowa English version Deutsche Sprachversion

VAT: Na wsi i w mieście obowiązują te same standardy należytej staranności

3 sierpnia 2015 r.

Podatnik nie może się tłumaczyć, że prowadził firmę w małej miejscowości i w związku z tym nie miał takich możliwości zweryfikowania kontrahenta, jakie ma przedsiębiorstwo ze stolicy. Tak wynika z wczorajszego wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która prowadziła firmę transportową we wsi Łazy w woj. mazowieckim. Kobieta kupowała paliwo od przedsiębiorcy, który zapewniał dowóz bezpośrednio na miejsce. Płaciła kierowcy do ręki. On wręczał jej faktury.

Niedostateczna czujność

Problem się zaczął, gdy okazało się, że sprzedawca wymieniony na fakturach jedynie firmuje obrót paliwem niewiadomego pochodzenia. W rezultacie fiskus zakwestionował prawo podatniczki do odliczania VAT naliczonego. Wcześniej musiał jednak rozstrzygnąć, czy dołożyła należytej staranności przy weryfikowaniu kontrahenta. Gdyby tak było, nie mogłaby być pozbawiona prawa do potrącenia VAT, o czym jednoznacznie przesądza orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE (por. wyrok TSUE z 21 czerwca 2012 r. w sprawach połączonych C-80/11 Mahageben oraz C-142/11 David).


Patrycja Dudek, Gazeta Prawna 2015-07-29