Polska wersja językowa English version Deutsche Sprachversion

Fikcyjny outsourcing kosztuje

13 lipca 2015 r.

Obowiązek pobrania i wpłacenia zaliczek na PIT ma faktyczny pracodawca i nie można go przenieść na inne podmioty – orzekł wrocławski WSA.

Problem dotyczy jednej z firm poszkodowanych przez agencje pracy tymczasowej, które nie płaciły za oursoursingowanych pracowników zaliczek na PIT ani składek ZUS.

Jak pisaliśmy we wczorajszym DGP, w stosunku do 70 przedsiębiorców korzystających z usług takich agencji są właśnie prowadzone lub zostały zakończone postępowania podatkowe i orzeczono wobec nich zobowiązania na ok. 5 mln zł. W dwóch przypadkach podatnicy złożyli skargi do sądu administracyjnego. Jedna z tych spraw została rozpatrzona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

Chodziło o spółkę, do której agencja pracy tymczasowej oddelegowała pracowników wcześniej od niej przejętych. W trakcie kontroli okazało się, że wprawdzie dostali oni informacje o nowym pracodawcy, ale nigdy nie doszło do spotkania z nim. Jedyna zmiana polegała na tym, że kto inny zaczął im wypłacać wynagrodzenia. Pozostałe warunki zatrudnienia się nie zmieniły.


Agnieszka Pokojska, Gazeta Prawna 2015-07-09