Polska wersja językowa English version Deutsche Sprachversion

Kontrole skarbowe: Fiskus nie może przeciągać sprawy w nieskończoność

22 czerwca 2015 r.

Wnioskowałem o zwrot podatku VAT – opowiada pan Jan, który jest przedsiębiorcą. – Myślałem, że pieniądze trafią na moje konto najpóźniej po dwóch miesiącach. Tymczasem minął już rok, a ja nie dostałem ani zwrotu, ani żadnej decyzji w tej sprawie. Skarbówka wysyła do mnie za to co dwa miesiące pismo informujące o przedłużeniu terminu. Twierdzi, że wciąż bada, tylko nie wiem co, bo nie prosi o żadne dokumenty. Dla fiskusa kwota, na którą czekam, to zapewne śmieszna sprawa, ale dla mojej firmy to być albo nie być – żali się czytelnik

Niestety, każdy, kto zamierza wystąpić o zwrot VAT, musi liczyć się z kontrolą urzędu skarbowego. To efekt ogromnej skali oszustw w tym podatku. W związku z tym fiskus – nim cokolwiek komukolwiek odda – chce się najpierw upewnić, czy na pewno mu się to należy.

Kontrola to normalna sprawa, ale organy podatkowe powinny działać szybko, sprawnie i wnikliwie. Często jednak weryfikacja się przedłuża, a fiskus przetrzymuje pieniądze przedsiębiorców przez wiele miesięcy, doprowadzając firmy do upadku.

Weryfikacja zasadności zwrotu może być dokonana w różnych formach rządzących się różnymi regułami. Zasadniczo, jeśli wszczęto postępowanie podatkowe, to urząd skarbowy powinien załatwić sprawę zwrotu VAT w ciągu miesiąca, maksymalnie dwóch, jeśli jest ona szczególnie skomplikowana.


Patrycja Dudek, Gazeta Prawna 2015-06-12